Factor är en av de mer uppmärksammade matlådetjänsterna i Sverige med ett uttalat fokus på protein och hälsosam kost. Men för dig som lever med glutenintolerans eller celiaki är frågan om glutenfria alternativ avgörande — och svaret är inte enkelt. Den här guiden reder ut vad Factor faktiskt erbjuder, var de brister och vilka tjänster som passar bättre om du behöver garanterat glutenfria matlådor.
⚡ Kortsvaret
Factor erbjuder inga officiellt certifierade eller tydligt glutenfrimärkta matlådor. Menyn domineras av kött, fisk och skaldjur med tillbehör och såser som kan innehålla gluten — och tjänsten kommunicerar inte glutenstatus per rätt på ett transparent sätt. Om du har celiaki eller en uttalad glutenkänslighet bör du titta på tjänster som KraftKöket eller Macro Meals, vars hela sortiment är fritt från gluten och laktos.

💡 Vår rekommendation
För den som söker garanterat glutenfria matlådor rekommenderar vi KraftKöket.
Hela KraftKökets sortiment är fritt från gluten och laktos — inte bara ett urval rätter, utan varje enskild produkt i katalogen. Det gör planeringen enklare för dig med celiaki eller glutenintolerans, eftersom du slipper kontrollera varje rätt separat. Typisk pris per portion ligger på 117–122 kr med en leveransavgift om 100 kr.
📋 Vad du lär dig i den här guiden
- Om Factor har glutenfria matlådor och hur de kommunicerar allergeninformation
- Vilka matlådetjänster i Sverige som är helt glutenfria
- Hur du jämför pris per portion för glutenfria alternativ
- Hur du väljer rätt tjänst baserat på din kostprofil och budget
- Svar på de vanligaste frågorna om Factor och glutenfritt
🍽️ Factor förklarat — från grunden
Factor är en prenumerationstjänst för kylda, färdiglagade matlådor. Till skillnad från traditionella matkassar levereras maten redan tillagad — du värmer bara upp i mikrovågsugnen, utan eget tillagningsbehov. Tjänsten marknadsförs med ett uttalat fokus på kost och hälsa, och kategorierna på menyn inkluderar bland annat ”Keto & Paleo”, ”Kalorismart” (Max 550 kcal) och ”Proteinrikt”.
Kundgruppen består till stor del av träningsintresserade, yrkesverksamma med tidsbrist och personer som följer specifika dieter. Fakturamodellen är prenumerationsbaserad med möjlighet att välja antal portioner per vecka och pausa vid behov.
Baserat på kundrecensioner på Trustpilot är Factors starkaste kort matens smakprofil. Recensenter beskriver rätterna som ”restaurangkvalitet” och lyfter fram att kyckling, lax och nötfärs behåller sin saftighet efter uppvärmning. Kryddningen uppges vara djärvare och mer varierad än hos mer neutrala konkurrenter. Det genomsnittliga Trustpilot-betyget för den svenska verksamheten ligger på 3,5–4,2/5 beroende på tidsperiod.
Vad gäller specifika dieter är bilden mer blandad. Keto-anpassade rätter hyllas av de som följer lågkolhydratkost, men det vegetariska och veganska utbudet kritiseras av flera recensenter för att vara begränsat och enformigt. Glutenfria alternativ nämns inte som en tydlig styrka i kundrecensionerna.
🌍 Factors position på den svenska marknaden
Factor konkurrerar i premium-segmentet för färdiga matlådor, vid sidan av aktörer som Svarta Lådan och Macro Meals. Priset per portion (ca 90–130 kr beroende på antal portioner och kampanjer) placerar dem i mitten av marknaden, men ordinarie priset utan startrabatt upplevs av en del kunder som högt i förhållande till portionsstorlekarna.
En specifik kritik som dykt upp i svenska recensioner under 2025 och 2026 gäller kundtjänsten. Flera kunder har uttryckt frustration över att behöva kommunicera på engelska vid problem, samt att lösningarna vid reklamationer ofta består av credits på nästa box snarare än direktåterbetalning.
✅ Vad ingår i Factors matlådor — och vad ingår inte?
För dig som funderar på Factor ur ett glutenfritt perspektiv är den centrala frågan: märker Factor sina rätter som glutenfria, och kan du lita på den märkningen?
Svaret är att Factor inte har en tydlig, certifierad glutenfri-kategori på den svenska marknaden. Menyn kategoriseras utifrån makroprofil (kalorier, protein, kolhydrater) och diettrender (Keto, Vegetariskt), men en dedikerad glutenfri-filtrering saknas eller kommuniceras oklart. Det innebär att kunder med celiaki inte kan handla tryggt utan att kontrollera varje rätts fullständiga ingredienslista.
| Innehållsaspekt | Factor | Notering |
|---|---|---|
| Officiell glutenfri-märkning per rätt | ⚠️ Oklart | Saknas som tydlig kategori på svenska sajten |
| Keto-alternativ (ofta lägre gluten) | ✅ | Populär kategori, men ej certifierat glutenfritt |
| Laktosfritt sortiment | ⚠️ | Inget systematiskt kommunicerat |
| Vegetariska rätter | ✅ | Finns men kritiseras för begränsat urval |
| Veganska rätter | ⚠️ | Begränsat, kritiserat av recensenter |
| Allergeninformation per rätt | ⚠️ | Kan finnas men är inte framträdande i kommunikationen |
| Svenskspråkig kundtjänst för allergenärenden | ❌ | Kunder rapporterar om engelska som primärt supportspråk |
| Portionsstorlek för gymaktiva | ✅ | Upplevs som mättande trots lägre kaloriantal |
| Hållbarhet upp till 15 dagar | ✅ | Marknadsförs men kan vara kortare i praktiken |
🔍 Varför glutenfri-märkning är kritisk för celiakipatienter
För en person med celiaki räcker det inte att en rätt ”troligen” är glutenfri. Korskontaminering under produktion, delade ytor eller ingredienser som naturligt kan variera gör att en officiell certifiering eller ett tydligt kommunicerat produktionssystem krävs. Factor kommunicerar inte detta på den svenska marknaden — och det är ett avgörande skäl att titta på alternativ om glutenfrihet är ett medicinskt krav snarare än ett kostval.
💰 Vad kostar Factor och glutenfria alternativ?
Prissättningen varierar beroende på antal portioner och eventuella kampanjpriser. Nedan visas en jämförelse av Factor mot glutenfriprofilerade konkurrenter.
| Tjänst | Pris/portion (typisk middag) | Leveransavgift | Glutenfritt sortiment | Trustpilot | Erbjudande |
|---|---|---|---|---|---|
| Factor | 90–130 kr | Ingår/varierar | ⚠️ Ej tydligt märkt | 3,5–4,2/5 | Se erbjudande → |
| KraftKöket | 117–122 kr | 100 kr | ✅ Hela sortimentet | 3,9–4,8/5 | Se erbjudande → |
| Svarta Lådan | 122–155 kr | 109 kr | ✅ Glutenfria alternativ märkta | ~3,9/5 (239 rec) | Se erbjudande → |
| Macro Meals | från 99 kr | Ingår/varierar | ✅ Hela sortimentet | 4,7/5 (~85 rec) | Se erbjudande → |
| FärdigaMaten | 94–122 kr | 109 kr | ❌ Inget specifikt fokus | 4,2–4,5/5 | Se erbjudande → |
💡 Vad driver prisskillnaderna?
- Råvarukvalitet: Svarta Lådan och Macro Meals använder premiumprotein (röding, skaldjur, spårat köttursprung) vilket driver ett högre pris per portion.
- Certifieringskostnader: Tjänster med certifierade glutenfria processer har ofta högre produktionskostnader.
- Portionsstorlek: Factor erbjuder en ”gymstorlek” hos konkurrenten Svarta Lådan, men Factor självt har inga uttalade gymportioner.
- Leveransfrekvens: KraftKöket har lägst leveransavgift (100 kr) vilket ger ett bättre totalpris vid regelbunden beställning.
🎯 Så väljer du rätt matlåda om du är glutenintolerant
Det finns tre centrala frågor du bör besvara innan du tecknar ett abonnemang:
- Är glutenfriheten ett medicinskt krav? Om du har diagnosticerad celiaki behöver du en tjänst med certifierad glutenfri produktion eller ett sortiment som är helt fritt från gluten. KraftKöket och Macro Meals uppger att hela sortimentet är glutenfritt. Factor uppfyller inte detta krav.
- Vill du ha ett brett urval eller är du nöjd med ett nischat sortiment? KraftKöket fokuserar på gymmat och har en tydlig träningsprofil. Macro Meals erbjuder ett mer varierat sortiment med smakprofiler som koreansk färs och cajunkyckling. Svarta Lådan har en gourmetprägel med fokus på fisk och hälsa.
- Vad är din budget per månad? Om du beställer 5 portioner per vecka (ca 20 per månad) blir totalkostnaden inkl. leverans:
- KraftKöket: ca 2 440 kr/månad (20 × 122 kr + 100 kr frakt)
- Svarta Lådan: ca 2 549 kr/månad (20 × 122 kr + 109 kr frakt)
- Macro Meals: ca 2 000–2 100 kr/månad beroende på plan
Jämför KraftKökets alternativ direkt →
📋 Steg-för-steg: Hitta rätt glutenfri matlåda
- Fastställ ditt behov: Är det celiaki (medicinskt krav) eller en preferens för lägre glutenintag?
- Filtrera på certifiering: Välj bara tjänster som kommunicerar glutenfrihet per rätt eller för hela sortimentet.
- Testa med en provleverans: De flesta tjänster erbjuder flexibla prenumerationer utan bindningstid — beställ en vecka och utvärdera.
- Kontakta kundtjänst i förväg: Be om en lista över ingredienser och produktionsprocessen för att bedöma korskontaminationsrisk.
- Kontrollera pausvillkoren: Se till att du kan pausa eller avsluta utan svårigheter om du vill byta tjänst.
📊 Jämförelse: Ledande matlådetjänster för glutenfri kost
| Tjänst | Glutenfritt sortiment | Pris/portion | Leveransavgift | Proteinprofil | Trustpilot | Erbjudande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KraftKöket | ✅ Helt glutenfritt | 117–122 kr | 100 kr | Hög (gymfokus) | 3,9–4,8/5 | Se erbjudande → |
| Macro Meals | ✅ Helt glutenfritt | från 99 kr | Varierar | Hög | 4,7/5 | Se erbjudande → |
| Svarta Lådan | ✅ Märkta alternativ | 122–155 kr | 109 kr | Hög (gourmet) | ~3,9/5 | Se erbjudande → |
| Factor | ⚠️ Ej tydligt märkt | 90–130 kr | Varierar | Medel–hög | 3,5–4,2/5 | Se erbjudande → |
| FärdigaMaten | ❌ Inget fokus | 94–122 kr | 109 kr | Medel | 4,2–4,5/5 | Se erbjudande → |
🏅 Tjänsteprofiler i korthet
✅ KraftKöket — Bäst för celiaki och träningsfokus
Hela sortimentet är glutenfritt och laktosfritt. Produkterna har sportiga produktnamn (”TEXAS CHICKEN”, ”ALFREDO SUPREME”) och en konsekvent proteinprofil. Frukostalternativ som proteinpannkakor och overnight oats kompletterar en hel dags kost. Lägst leveransavgift (100 kr) av de tre produktkatalog-tjänsterna.
✅ Macro Meals — Bäst för variation och högt Trustpilot-betyg
Med ett Trustpilot-betyg på 4,7/5 och ett sortiment som täcker smakprofiler som koreansk färs och yakiniku erbjuder Macro Meals glutenfria alternativ med mer kulinarisk bredd. Kunderna berömmer att maten smakar ”hemlagat” och att grönsakerna behåller sin spänst. Hela sortimentet är laktos- och glutenfritt.
✅ Svarta Lådan — Bäst för gourmet och hälsofokus
Svarta Lådan profilerar sig i premium-segmentet med ett starkt fokus på fisk (röding, lax, sej, kolja) och hälsosamma råvaror. Glutenfria alternativ är märkta i sortimentet. Gymportioner finns tillgängliga för den som tränar mycket. Trustpilot-betyg ca 3,9/5 baserat på ~239 recensioner.
❓ Vanliga frågor om Factor och glutenfria matlådor
🌾 Är Factors matlådor certifierat glutenfria?
Nej. Factor har ingen tydlig certifierad glutenfri-kategori på den svenska marknaden. Menyn kategoriseras utifrån makroprofil och diettrender som Keto eller Proteinrikt, men en dedikerad glutenfri-filtrering med certifiering kommuniceras inte. Om du har celiaki bör du kontakta Factors kundtjänst direkt för att efterfråga allergeninformation per rätt — och tänk på att kundtjänsten primärt kommunicerar på engelska.
🏅 Vilken matlådetjänst är bäst om man har celiaki?
Baserat på tillgänglig data är KraftKöket och Macro Meals de starkaste alternativen, eftersom de uppger att hela sortimentet är fritt från gluten och laktos. Det innebär att du som konsument inte behöver kontrollera varje rätt separat. Macro Meals har dessutom det högsta Trustpilot-betyget i segmentet (4,7/5).
💰 Är glutenfria matlådor dyrare än vanliga alternativ?
Inte nödvändigtvis. KraftKöket ligger på 117–122 kr per portion — jämförbart med Factor. Macro Meals startar från 99 kr per portion. Svarta Lådan är dyrare (122–155 kr/portion) men erbjuder en gourmetprofil. Leveransavgiften är en viktigare faktor att räkna in: KraftKöket tar 100 kr, Svarta Lådan och FärdigaMaten 109 kr.
🔄 Kan jag pausa eller avsluta Factor utan problem?
Kundrecensioner är delade på den här punkten. Majoriteten uppger att systemet fungerar, men det finns recensioner som beskriver svårigheter med att lösningerna vid reklamationer enbart ges som credits på nästa box — vilket kan kännas låsande om man vill avsluta. Kontrollera alltid aktuella prenumerationsvillkor direkt med Factor innan du tecknar ett abonnemang.
🍗 Är Factors Keto-rätter glutenfria?
Keto-dieten innebär generellt lågt kolhydratintag, vilket i praktiken utesluter många glutenkällor som bröd och pasta. Men det är inte detsamma som att rätterna är certifierat glutenfria. Tveksamheter kring korskontaminering i produktionsprocessen kvarstår om inte Factor explicit garanterar glutenfrihet.
Jämför Factor med KraftKöket →
⭐ Hur ser Factors Trustpilot-betyg ut jämfört med konkurrenterna?
Factors svenska verksamhet har ett Trustpilot-betyg som varierat mellan 3,5 och 4,2/5 beroende på period och kampanjer. De vanligaste klagomålen rör leveransutmaningar (sena bud, kylklampar som smält under varma perioder) och kundtjänst (begränsad svenska, credits istället för återbetalning). Macro Meals sticker ut med 4,7/5 och Svarta Lådan ligger på ca 3,9/5 (~239 recensioner).
📦 Vad händer om en leverans från Factor eller annan tjänst har problem?
Erfarenheterna varierar. En återkommande brist hos Factor är att missnöjda kunder erbjuds credits snarare än återbetalning. KraftKöket och Macro Meals uppges i kundrecensioner vara snabbare med kompensation vid leveransproblem. Svarta Lådans kundtjänst har fått kritik för att vara ”icke-lösningsorienterad” i vissa ärenden.
🍽️ Erbjuder Factor frukostalternativ?
Nej, Factor fokuserar på lunch- och middagsrätter. KraftKöket däremot erbjuder ett komplett ekosystem med frukostalternativ som overnight oats, äggröra och proteinpannkakor — allt glutenfritt — vid sidan av lunch och middag.
Se KraftKökets frukostalternativ →
🌱 Har Factor veganska alternativ?
Factor har vegetariska alternativ, men dessa har fått kritik av recensenter för att vara begränsade och enformiga. Det veganska utbudet är ännu smalare och specifika rätter — exempelvis ”majskakan” — omnämns negativt i recensioner för att vara torr och tråkig.
📅 Hur långt i förväg måste jag beställa glutenfria matlådor?
Det varierar per tjänst. De flesta kräver att du lägger din beställning 3–5 dagar innan leverans. KraftKöket och Svarta Lådan levererar i kylda paket med robusta förpackningar, och KraftKöket uppges använda kylbilar för att säkerställa kylkedjan under transport.
🔎 Hur jämför jag allergeninformation mellan olika matlådetjänster?
Besök respektive tjänsts hemsida och leta efter en dedikerad allergi- eller ingredienssida. För KraftKöket och Macro Meals — vars hela sortiment uppges vara glutenfritt — bör du ändå fråga om produktionsprocessen om du har celiaki. Kontakta kundtjänst och begär skriftlig bekräftelse på att det inte förekommer korskontaminering.
🏆 Sammanfattning
Factor är en välsmakande matlådetjänst med ett starkt fokus på protein och hälsodieter som keto. Men om du söker garanterat glutenfria alternativ är Factor inte rätt val — tjänsten saknar en tydlig, certifierad glutenfri-märkning på den svenska marknaden.
Passar Factor om du:
- Följer keto eller proteinrik kost utan strikt glutenfri-krav
- Prioriterar smakvariation och är nöjd med att undersöka ingredienslistor manuellt
- Kan kommunicera på engelska med kundtjänsten vid behov
Passar inte Factor om du:
- Har diagnosticerad celiaki och behöver certifierad glutenfri produktion
- Vill ha ett transparent glutenfrisortiment med enkel filtrering
- Kräver kundtjänst på svenska vid allergenärenden
Passar KraftKöket om du:
- Behöver ett sortiment som är helt fritt från gluten och laktos
- Tränar regelbundet och vill ha frukost-, lunch- och middagsalternativ i samma abonnemang
- Vill ha lägst leveransavgift (100 kr) av glutenfria alternativ
Passar Macro Meals om du:
- Prioriterar det högsta Trustpilot-betyget (4,7/5) i segmentet
- Vill ha ett varierat glutenfritt sortiment med mer spännande smakprofiler
- Är nöjd med att kontrollera leveransvillkoren direkt med tjänsten
Priser, portionsstorlekar och villkor ändras löpande. Verifiera alltid aktuell information direkt med tjänsten innan du tecknar ett abonnemang.
📋 Om denna guide
Denna guide baseras på analys av kundrecensioner från Trustpilot samt offentligt tillgänglig produktinformation. Vid tveksamheter kring allergeninformation rekommenderas att du också tar del av oberoende konsumenttester och Konsumentverkets riktlinjer för livsmedelsallergier. Inga rekommendationer i guiden har påverkats av kommersiella intressen.